Dejstvo je, da je kakovostna zemlja za vrt eden od najbolj pomembnih dejavnikov prav vsakega vrta. Še posebej pa je to ključno, če imate eko vrt, kjer morate biti še toliko bolj pozorni na to, kaj zemlji na vrtu dodajate. Od tega je namreč v zelo veliki meri odvisen končni pridelek in ne nazadnje tudi njegova kakovost.
Ko se pripravlja zemlja za vrt, še posebej takšna za eko vrt, je torej treba paziti na vrsto različnih dejavnikov, kot so na primer dodatki za boljši izkoristek vode, dobra zračnost zemlje, ravnovesje hranilnih snovi.
Pomembne hranilne snovi v vrtni zemlji
Prav vsaka zemlja za vrt mora nujno vključevati glavne hranilne snovi. To so dušik, kalij ter fosfor. Pri tem je treba opozoriti, da ni nujno, da je kupljena vrtna zemlja dovolj dobra. Pametno je narediti preprost in poceni test zemlje. Ta namreč hitro pokaže, kakšne kakovosti je zemlja za vrt. Test se lahko kupi v prodajalnah s ponudbo za vrtnarjenje in vrt.
Torej kakovostna vrtna zemlja vsebuje tudi dušik, ki igra izjemno pomembno nalogo pri rasti vrtnih rastlin na sploh. Za rastline je sicer značilno, da ne porabljajo samega dušika, temveč nitrate. Slednje pa proizvajajo bakterije v zemlji – dušik namreč spreminjajo v nitrate.
Kaj določa strukturo vrtne zemlje
Vsaka zemlja za vrt mora imeti tudi primerno strukturo. To določajo zadrževanje vode, struktura pa tudi sama gostota. Za dobro zemljo je značilno, da dovolj učinkovito vpija vodo, dovolj časa lahko ohrani primerno vlažnost, obenem pa odvaja odvečno vodo. To v praksi pomeni, da mora približno tretjina zemlje vključevati vlaknine organskih materialov, kot je na primer šota.
Odlična rešitev za propustnost zemlje je na primer pesek. Ta namreč izjemno učinkovito preprečuje zastajanje odvečne vode. Kljub temu pa je treba paziti, da zemlja za vrt v tem primeru ne vsebuje ilovice, ker se stanje lahko samo še poslabša.